#Featured Obrázok, ktorý vám pomôže upokojiť sa? Psychológovia prezradili, v čom spočíva jeho...

Obrázok, ktorý vám pomôže upokojiť sa? Psychológovia prezradili, v čom spočíva jeho tajomstvo

Poznáte najčastejší príznak toho, že ste v strese? Občas sa stane, že nás rôzne veci vyvedú z rovnováhy, zvýši sa nám tep a začnú potiť ruky. Keď sme v strese, naše telo zaplavujú hormóny ako kortizol, ktoré spôsobujú, že nám začne búšiť srdce, dýchame sťažka a cievy sa stiahnu.

Kým našim predkom mala táto reakcia pomôcť uniknúť pred predátormi, my sa nachádzame v úplne inej situácii a stres zhoršuje kvalitu našich životov i niektoré ochorenia, napríklad astmu alebo chronickú nespavosť. Našťastie, na stresové situácie existuje podľa psychológov skvelé riešenie.

Podľa nich sú zázračným liekom pre nepokoj nasledovné obrázky:

Prečo?

Určite ste si hneď všimli, čo majú spoločné – sneh, zimu, chlad a ľad. Najnovšia štúdia, publikovaná len nedávno totiž dokázala, že obrázky, ktoré boli nafotené pri nízkej teplote a ide z nich tzv. “zima”, dokážu ľudskú myseľ veľmi výrazne upokojiť.

Ak si totiž samých seba predstavíte v chladnom prostredí, podľa psychológov vám to pomôže schladiť aj vašu nepokojnú dušu a myseľ.

Okrem tejto skvelej výhody by vám malo prezeranie zimných fotografií priniesť aj ďalší bonus, a to zlepšenie kognitívnych funkcií.

Vedci to dokázali výskumom, pri ktorom poprosili účastníkov, aby očami hýbali v protismere pohybujúceho sa predmetu. Je to naozaj náročná úloha, nakoľko prirodzenou vlastnosťou očí je protikladné správanie, a teda kopírovanie dráhy pohybujúcich sa objektov.

Účastníci výskumu boli rozdelení do dvoch skupín. Jednej boli pred začiatkom experimentu zobrazované letné obrázky, druhej skupine zimné. Ako už možno tušíte, oveľa lepšie výsledky dosiahla zimná skupina.

Ak už takáto “vec” dokáže upokojiť našu nepokojnú myseľ, prečo to neskúsiť? 🙂