#Zaujímavosti Farmári vo Švajčiarsku robia obrie diery v žalúdkoch kráv z veľmi špecifických...

Farmári vo Švajčiarsku robia obrie diery v žalúdkoch kráv z veľmi špecifických dôvodov

21490
0

Poľnohospodári vo Švajčiarsku vybavili 14 kráv veľmi zvláštnymi otvormi do žalúdkov. Je to vonkajšie potrubie, ktoré sa pripája k tráviacemu traktu kravy. S jeho pomocou môžu poľnohospodári ľahko skúmať vnútro žalúdka.

Bol vykonaný výskum, pri ktorom boli kravy vybavené týmito otvormi. Farmári potrebovali lepšie porozumieť výžive kravy a tomu, ako je zviera schopné spracovať jedlo. To im dopomáha lepšie chápať potreby kráv ohľadom potravy, čo by malo viesť k lepším štandardom a množeniu kráv.

Jedná sa o novú invazívnu techniku, pomocou ktorej možno skúmať trávenie a výživu kráv.

Farmári neustále prichádzajú s inováciami, táto sa zdá byť veľmi zaujímavá.

8 palcové kanyly majú v bočnej časti

Tieto kanyly končia v ich tráviacom trakte, čo poľnohospodárom umožňuje skúmať spracovanie potravy. Po skončení výskumu možno otvor zatvoriť gumovým vekom.

Čo presne pri experimente sledujú?

Farmárov zaujíma, ktorý druh ovsa je pre kravu najjednoduchšie stráviteľný. Snažia sa im vytvoriť taký jedálniček, ktorý pre nich bude najpríjemnejší. Vďaka tomu sa zlepšuje psychická pohoda kráv a aj produkcia mlieka.

Táto praktika bola používaná už v 30. rokoch minulého storočia

Kanyla je umiestnená do boku kravy počas chirurgického zákroku (krava je pochopiteľne pod narkózou). Potom dlhší čas odpočíva. Následne experiment začína!

Vďaka tomuto zákroku sú kravy zdravšie a väčšie

Pri vytipovaní správnej potravy je dobytok zdravší a silnejší. Mäso aj mlieko získané z takéhoto dobytka je kvalitnejšie a chutnejšie.

Dobytok s touto kanylou taktiež žije prekvapivo dlhšie

Tento experiment vyvolal vysokú mieru znepokojenia medzi ochrancami zvierat. Pri riadnom preskúmaní dôsledkov pre kravy došli k zaujímavému záveru. Dobytok s týmto vývodom žije dlhšie a to hlavne vďaka starostlivosti a kvalitnej strave, ktorej sa im dostáva.

Táto praktika začína byť populárna po celom svete

A závery experimentu sú viac než sľubné

Zaujíma vás viac? Pozrite aj na video z experimentu, ktoré možno nájsť na ďalšej strane tohto článku!

Mrknite aj na video o tomto fenoméne!