#Zaujímavosti Ako manipulovať s ľuďmi: 10 neuveriteľných trikov, ktorými dosiahnete vždy to, čo...

Ako manipulovať s ľuďmi: 10 neuveriteľných trikov, ktorými dosiahnete vždy to, čo chcete

1537
0
Ľudia ako bábky
Ľudia ako bábky

Nemusíte byť výkonným riaditeľom, aby vás ostatní počúvali. Psychologický výskum naznačuje, že existuje mnoho spôsobov, ako ľudí donútiť urobiť presne to, čo chcete bez toho, aby si to vôbec uvedomili.

Prinášame desať vedecky podložených spôsobov ako ľudí vo svojom okolí presvedčiť, aby si vás obľúbili, kúpili, čo predávate, či vám dali to, čo práve potrebujete.

Dnešný článok Vám ukáže naozaj zaujímavé psychologické triky. Za pomoci behaviorálnej psychológie vám ukážeme, ako manipulovať s ľuďmi vo váš prospech.

Použite návnadu

Jeden z najpoužívanejších psychologických trikov pri predaji je použitie akejsi návnady. Predstavte si, že vám niekto ponúka dva produkty, jeden drahší, druhý lacnejší. Samozrejme je pre neho výhodnejšie predať vám ten drahší, takže použije “návnadu” a ponúkne vám tretí produkt v rovnakej sume ako drahší z prvých dvoch. Tento produkt (návnada) však bude o niečo horší a teda napriek vyššej cene, kúpite z prvých dvoch produktov ten drahší. Znie to možno komplikovane, ale je to veľmi jednoduché.

Upravte prostredie tak, aby ľudia v ňom konali menej sebecky

Pri jednaní si manipulátori často vyberajú vhodné prostredie. Je totiž dokázané, že pokiaľ sa o niečom rokuje v konferenčnej miestnosti, alebo inom pracovnom prostredí, bývajú ľudia zväčša opatrnejší, menej riskujú a sú viac sebeckí. Preto je pre manipulátorov vhodné bežné prostredie, ako napríklad kaviareň, kde svojho obchodného partnera ľahšie “prekabátia”.

Poskytnite niekomu pomoc, aby ste ich prinútili urobiť vám službu

Psychológ Robert Cialdini hovorí, že jedným zo spôsobov, ako ovplyvniť iných ľudí, je vyvolať v nich pocit zaviazanosti. V podstate ide len o to, pomôcť niekomu s tým, čo skutočne potrebuje, aby sa neskôr cítil povinný vám láskavosť vrátiť. Keď vám poďakujú za pomoc, namiesto “niet za čo”, povedzte “samozrejme, kolegovia si majú pomáhať”, aby ste dojem umocnili.