#Zdravie Ako liečiť opar na ústach

Ako liečiť opar na ústach

Ako liečiť opary na ústach?

Opar na perách a opar v ústach – nepríjemná a bolestivá vec, ktorú zažila väčšina z nás. Takže čo na opar? Ako liečiť opar?

Mastička na opar

Jednou z možností je kúpiť si masť proti oparom. Pri včasnom použití vám môže mastička na opar zničiť túto nepríjemnosť už v zárodku. Ak ucítite svrbenie v kútikoch úst, namažte si na postihnuté miesta masť obsahujúcu dokozanolom. Svrbenie môže svedčiť o začínajúcom opare a takto tomu môžete predísť.

Využiť môžete tiež mastičky, ktoré obsahujú benzokaín alebo lidokaín. Aj tie pomáhajú pri bolesti a zabraňujú vytváraniu oparov. Niektoré mastičky môžu obsahovať aj alkohol, ktorý pľuzgiere vysuší a urýchli hojenie.

Niektoré masti na opar sú však zbytočne drahé a urýchľujú hojenie oparu len málo.

Obklad na opar

Ako ďalšia možnosť sa ponúka chladivý obklad. Stačí navlhčiť a vyžmýkať utierku a následne priložiť na postihnuté miesto. Dá sa využiť aj sáčok naplnený ľadom. Obklad alebo ľad držte na opare cca 20 minút. Chlad zníži začervenanie a pomôže hojeniu.

Pri “chladení” odporúčame priložiť medzi opar a sáčok ľadu suchú utierku. Pri priamom kontakte ľadu s pokožkou by mohlo dôjsť k odstráneniu kúsku kožného tkaniva.

Dôležité je tiež chrániť pery a pokožku. Opary vysušujú ústa a pery, preto je dobré použiť opaľovací krém alebo balzam na pery. Obsahujú totiž oxid zinočnatý. Vďaka tomu je oblasť premazaná a navyše je zamedzené ďalšie šírenie oparu. Využiť sa dá tiež hydratačný krém.

Niektorí z vás môžu použiť tiež domáce liečivá

Propolis vo forme mastičky. Väčšinou obsahuje táto mastička 3% propolisu. Znižuje dobu trvania a rozsah oparu.

Lokálny zinok v masti – tiež krém zo zinku znižuje dobu trvania oparu.

Dôležité je tiež poznať, kedy už na opary nestačíte sami a musíte vyhľadať lekára. O návšteve lekára uvažujte v prípade keď:

 • Máte iné zdravotné problémy súvisiace s oparmi a narúšajú vašu imunitu (HIV, autoimunitné ochorenie, chemoterapia)
 • Vaše príznaky sú stále a nemenia sa ani po dvoch týždňoch
 • Máte opary v oblastí očí

V týchto prípadoch vám doktor môže predpísať antiviriotiká ako sú:

Acyklovir
Valacyclovir
Famciklovir
Penciklovir

Nepodceňujte prevenciu. Než sa opary objavia, môžete cítiť brnenie, pálenie alebo svrbenie okolo úst a pier. Postihnuté miesto môže očervenieť alebo opuchnúť. Za 1-2 dni sa objavia pľuzgieriky, ktoré môžu prasknúť. Otvorenú ranku je potom nutné ošetriť a vyliečiť. Opar sa väčšinou hojí v rozmedzí 1-3 týždňov. Výnimočne však môže trvať liečba 6 týždňov.

Telo najhoršie znáša prvé opary. Tie zvyčajne sprevádzajú horúčky, bolesti hlavy, ďasien alebo bolesti v krku. Každý ďalší opar už má potom miernejší priebeh.

Dobré je tiež vedieť, prečo opar vzhiká. Môže za to celosvetovo rozšírený vírus herpes simplex (HSV). Tento vírus má dve verzie. HSV-1, ktorý spôsobuje opary a pľuzgiere okolo úst, šíri sa dotykom s pokožkou pri bozkávaní, zdieľaní riadu alebo okuliarov. HSV-1 nie je vo väčšine nebezpečný. Ak však máte oslabenú imunitu, riskujete vážnejšie komplikácie. Opar sa môže rozšíriť po celom tele a hrozí napríklad aj oslepnutie. HSV-2 vytvára opary v oblasti genitálií.

Prečo vzniká opar?

Medzi hlavné spúšťače oparov patria:

horúčka
prechladnutie
stres
slnko
hormonálne zmeny (napríklad zmeny súvisiace s menštruáciou)
únava

Ako zabrániť šíreniu oparu (HSV)?

 • vyhnúť sa bozkávaniu s ľuďmi s oparmi
 • vyhnúť sa zdieľaniu osobných vecí (uterák, balzam na pery, hygienické výrobky)
 • vyhnúť sa zdieľaniu riadu alebo okuliarov
 • udržiavať svoje ruky čisté častým umývaním rúk
 • dávať pozor na dotýkanie sa očí a genitálií
 • vyhnúť sa orálnemu sex

Ako zabrániť návratu herpesu – oparu

Na záver vám ponúkneme ešte zopár rád, pomocou ktorých by ste mali byť schopní zabrániť alebo aspoň výrazne zredukovať frekvenciu výskytu nepríjemných oparov:

  • Znížte si telesné pH
  • HSV vírusy obľubujú teplé, vlhké a kyslé prostredie. Ak sa u vás herpes často opakuje, je to možno aj v dôsledku vášho príliš nízkeho pH, čomu sa niekedy vraví acidóza.

Na neutralizáciu telesného pH vyskúšajte niektoré z nasledovných tipov:

 • Konzumujte menej potravín s vysokým glykemickým indexom ako napríklad zemiaky, pečivo, cestoviny a ďalšie obiloviny, ktoré znižujú pH
 • Zvýšte konzumáciu ovocia a zeleniny tak, aby tvorili približne 35% z vášho kalorického príjmu
 • Vyhýbajte sa konzumácii potravín s vysokým obsahom nezdravých tukov a spracovaných potravín. Tie môžu ťahať pH vášho tela smerom dole
 • Majte dostatočný príjem alkalizujúcich minerálov ako horčík, vápnik a draslík v strave, prípadne užívajte tieto minerály vo forme doplnkov stravy (mnohé z nich sa nachádzajú práve v ovocí a zelenine)
 • Znížte príjem cukru a sladkostí, ako napríklad tie v sladených nealkoholických nápojoch alebo ďalšom nezdravom sladkom jedle
 • Vyhýbajte sa vysoko fruktózovému sirupu vždy, keď sa to len dá.