#Vzťahy 8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali požičiavať, dokonca ani svojim najbližším

8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali požičiavať, dokonca ani svojim najbližším

4542
0

Všetci vieme, že ľudia by si nikdy nemali požičiavať hrebeň alebo kefku inej osoby. Existuje však veľa ďalších osobných vecí, ktoré si príležitostne požičiavame s ostatnými, ale v skutočnosti by sme nemali.

Dnes vám ukážeme zoznam vecí, ktoré nesmú mať viac ako jedného vlastníka. Navyše vám povieme, ako ich udržiavať čisté a vo výbornom stave!

#8. Lesk na pery, rúž

Vaša kamarátka si doma zabudla svoj rúž. Myslíte, že je to v poriadku, aby ste jej požičali ten svoj? Vlastne by ste to nemali robiť. Choroby, ako je herpes, môžu byť ľahko prenášané prostredníctvom požičiavania si rúžu alebo lesku na pery. Aj keď postihnutá osoba nemá práve herpes, vírus môže byť stále prítomný v ústnej sliznici a slinách. V súčasnosti neexistuje 100% účinný liek na herpes.

    • Ak sa na vašich perách náhodou herpes objavil, mali by ste sa zbaviť všetkej kozmetiky, ktorú momentálne používate. Radšej investujte do nového balzamu. Ak sa vám často tvoria napríklad kútiky alebo “žiabre” v ústach, radšej rúž dezinfikujte tak, že ho pred použitím a po použití prejdete čistou vreckovkou.

#7. Slúchadlá

Každému sa v uchu tvorí ušný maz a je to úplne normálne a prirodzené. Všetci však máme vo vnútri ucha inú “živnú pôdu” pre baktérie. Ak si náhodou požičiavate slúchadlá od niekoho iného, riskujete, že toto prostredie narušíte. To môže viesť až k infekcii uší.

  • Svoje uši môžete ochrániť tak, že slúchadlá vyčistíte peroxidom vodíka, no nepoužívajte ho príliš veľa. Radšej si vezmite tyčinku do uší, namočte ju v roztoku a tak čistite. Dobrý pomocník je aj obyčajný alkohol, ktorý plochu dezinfikuje. Slúchadlá by ste mali čistiť aspoň raz za týždeň.

#6. Sponky do vlasov a natáčky

Väčšina ľudí vie, že požičanie vlastného hrebeňa inej osobe je veľmi zlým nápadom. To isté platí pre všetky vlasové doplnky, ktoré prichádzajú do styku s vlasovou pokožkou! Rôzne baktérie a vši sa ľahko šíria prostredníctvom zapožičaných čeleniek a hrebeňov.

  • Hrebene, sponky a napríklad natáčky by mali prejsť údržbou. Každý mesiac by ste ich mali dôkladne poumývať obyčajnou mydlovou vodou alebo jarová voda je tiež vhodná voľba. Následne ich nechajte uschnúť.

#5. Deodorant

Dokonca aj s deodorantmi, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti, povrchy, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou, môžu obsahovať baktérie. Koniec koncov, to sú baktérie, ktoré spôsobujú zápach potu, ktorý sa snažíme neutralizovať.

  • Najlepšie je používať ho napríklad po sprchovaní, kedy je pokožka ešte stále relatívne čistá. Ak ho chcete vyčistiť, urobte to čistou vreckovkou alebo obrúskom namočeným v antibakteriálnej tekutine.

#4. Uteráky

Hlavnou funkciou uteráka je absorbovať maximálne množstvo tekutiny z povrchu vášho tela. Vlhkosť v kúpeľni, ktorá tam neustále je, či chcete alebo nie, vytvára dokonalú živnú pôdu pre plesne a baktérie.

  • Odborníci v oblasti hygieny odporúčajú meniť uteráky každé 3-4 dni. Najlepšie je vysušiť uteráky na balkóne alebo niekde mimo kúpeľne. Po každom použití osušte svoje uteráky a poriadne ich prežehlite, aby ste predišli rozmnožovaniu baktérií.

#3. Manikúra a kozmetické potreby

Vaše pinzety, nožnice na nechty, epilátory, holiace strojčeky a iné príslušenstvo by ste mali výlučne používať iba vy. Nikto iný. Pri častom používaní môžu mať tieto predmety pravdepodobne na svojich povrchoch neviditeľné mikroskopické kvapôčky krvi. Nepožičiavajte ich nikomu, ak sa chcete vyhnúť vzniku plesňových infekcií.

  • Po každom použití by ste mali tieto nástroje vydezinfikovať napríklad alkoholom.

#2. Starostlivosť o pleť a pokožku

Hubky na čistenie tváre, masážne valčeky a špeciálne špongie sa zdajú byť ľahko čistiteľné. V priebehu času sa však na ich povrchy nahromadia odumreté časti pokožky, ktoré obsahujú baktérie. To môže spôsobiť akné a šupinatú pokožku na tvári.

  • Po každom použití je potrebné hubku vypláchnuť v mydlovej vode a nezabudnite, že by ste ju mali meniť každé dva až tri mesiace.

#1. Papuče

Keď privítate hostí, je úplne prirodzené, že im ponúknete papuče. Radšej by ste si však mali kúpiť špeciálne páry na použitie len pri takýchto príležitostiach. Keď nosíte topánky, vaše nohy sa nevyhnutne začínajú potiť a vytvárajú správne podmienky na šírenie baktérií. Snažte vyhnúť sa nehygienickému zvyku obúvať si papuče na spotené nohy, aby sa vyhli plesňovým ochoreniam.

  • Dokonca aj keď hovoríme o vašich obľúbených papučiach, nenoste ich príliš dlho: najlepšie je meniť ich každých 6 mesiacov. Nezabudnite si príležitostne čistiť domácu obuv, ak to materiál dovoľuje. Prípadne ošetrujte vnútornú stranu papuče dezinfekčnými prostriedkami, ako je ocot.

12 skvelých trikov, ako vyčistiť miesta, pri ktorých ste to už skoro vzdali