#Zdravie 8 signálov intolerancie na lepok, ktoré každý ignoruje

8 signálov intolerancie na lepok, ktoré každý ignoruje

Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku, samozrejme tieto môžu znamenať aj niečo iné, avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa.

Neznášanlivosť lepku je v poslednej dobe stále viac skloňované slovné spojenie. Ako si mnoho ľudí môže myslieť, neznášanlivosť lepku nie je potravinová alergia a neznamená celiakiu. Skôr je to stav čreva, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkový životný štýl.

Podľa Food Renegade, nestrávený lepok (najmä z pšenice a iných obilnín) je v črevách telom považovaný za cudzí predmet, ktorý dráždi črevá a mikroklky na stene tenkého čreva. Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku, samozrejme tieto môžu znamenať aj niečo iné, avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa.

Bolesť brucha

Ako sa hovorí načúvajte svojim črevám. Zažívacie problémy sú možno najvýraznejšou známkou neznášanlivosti lepku. Po tom, čo zjete potraviny obsahujúce lepok, môžete najpravdepodobnejšie zažívať plynatosť, nadúvanie, hnačku alebo zápchu. Poškodenie sliznice tenkého čreva, v dôsledku konzumácie potravín obsahujúcich lepok, môže viesť k zlému vstrebávaniu minerálov, vitamínov a iných výživných látok z jedla, ktoré jete.

Závraty

Mnoho ľudí s neznášanlivosťou lepku zažíva zahmlievanie pred očami, dezorientáciu a podivný pocit, že stratili rovnováhu.

Striedanie nálad

Ak vaše črevá nie sú spokojné s potravinami, ktoré jete, potom váš mozog bude tiež nespokojný. Ľudia s neznášanlivosťou lepku často pociťujú nevysvetliteľnú podráždenosť, úzkosť alebo rozrušenie.

Pozri tiež: Lekári bijú na poplach! Všetky ženy by mali okamžite vedieť o týchto veciach

Chronická migréna

Bolesti hlavy sú bežné pre osoby s neznášanlivosťou lepku. Aj keď to nie je spojené s jedným špecifickým typom bolesti hlavy, zvyčajne sa vyskytuje v intervale 30 až 60 minút po jedle. Časté migrény môžu tiež viesť k rozmazanému videniu a bolestiam okolo očných jamiek.

Svrbenie kože

Pri problémoch čreva spracovať lepok, dochádza k zápalu, ktorý sa môže navonok “odhaliť” cez kožu. To je dôvod, prečo je citlivosť na lepok často spojená s kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy a lupienka. Imunitný systém reaguje na tráviaci systém tým, že vytvorí protilátky, ktoré môžu spôsobiť suchú a svrbiacu pokožku.

Fibromyalgia

Fibromyalgia je chronické ochorenie, ktoré postihuje väčšinou ženy a spôsobuje rozšírené bolesti svalov, šliach a väzov. Podľa mnohých odborníkov môže odstránenie alebo aspoň zníženie konzumácie lepku mať za následok zmiernenie bolestí pri fibromyalgii.

Chronická únava

Cítite sa unavení, dokonca aj keď si doprajete 8-9 hodinový spánok? Aj to môže signalizovať, že neznášate lepok. Vaše telo je vždy zapálené a vynakladá svoju energiu na snahu vysporiadať sa s nežiaducimi proteínmi lepku, vaša energia sa minie oveľa rýchlejšie, než je zvyčajné.

Pozri tiež: Lekári bijú na poplach! Všetky ženy by mali okamžite vedieť o týchto veciach

Intolerancia na laktózu

Obe intolerancie majú podobné príznaky a je pravdepodobné, že ak trpíte intoleranciou na laktózu, tak neznášanlivosť na lepok nebude ďaleko.