#Zaujímavosti 12 tajomstiev potravinárskeho priemyslu, o ktorých ste sa nikdy nemali dozvedieť

12 tajomstiev potravinárskeho priemyslu, o ktorých ste sa nikdy nemali dozvedieť

570
0

Prezeraním regálov v obchode zvyčajne berieme všetko to, čo ulahodí našim očiam. Ale je to naozaj to správne?

Radi by sme vám dali niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu vyberať len tie správne potraviny.

#1. Tvrdý syr

Pri kúpe tvrdého syra si dávajte pozor na farbu, štruktúru, a aj otvory v ňom. Farba by mala byť jednotná, bez bielych fľakov či kôrky, po stlačení syra by sa mal okamžite vrátiť do pôvodnej polohy, a aj otvory v ňom by mali byť rovnomerne rozložené po celej ploche, nielen na jednej strane.

#2. Mäso

Pri kúpe mäsa zasa dbajte na to, či je ružové, červené alebo hnedé. Tuk na potravine by mal byť lesklý, nikdy nie matný! Ak máte možnosť vyberať si mäso balené, najprv doň trochu pichnite prstom. Čerstvé mäso sa okamžite vráti do pôvodného stavu podobne ako syr.

#3. Mletá káva

Vyberte si kávu s priemernou cenou: lacná nebude dobrá, zatiaľ čo drahá má chuť rovnakú. Dobrá mletá káva nikdy nie je skladovaná v plastových nádobách, len v sklenených alebo kovových nádobách. A hlavne si všímajte dátum spotreby – nemal by byť dlhší ako 18 mesiacov.

#4. Med

Naturálny med je priehľadný a má jednotnú farbu. Kvalitný med je veľmi sladký a má špecifickú vôňu. Pošúchajte si ho medzi prstami: ak je ľahko absorbovaný vašou pokožkou, je to v poriadku.

#5. Zmrzlina

Ovocné zmrzliny sú len zriedkakedy skutočne ovocné, preto ak chcete kvalitu, vyberajte si radšej zmrzliny čokoládové a orechové. Ovocnú si pripravte radšej doma. Pri orechovej sa dočkáte akurát tak cukru, smotany, mlieka a skutočných orechov. Pri ovocných je to viac o dochucovadlách.

#6. Čokoláda

Čím je zoznam na zložení čokolády kratší, tým bude produkt kvalitnejší. Kvalitná čokoláda musí obsahovať kakao! Je lepšie vyberať si kúsok, ktorý obsahuje kakaový a nie rastlinný olej.

#7. Ryby

Pri výbere čerstvej ryby sa ako prvé zahľaďte na jej oči. Musia byť jasné a nie zakalené ani vypuklé. Žiabre by mali mať ružovú, prípadne jasnočervenú farbu a pri uchopení ryby by mal chvost voľne visieť. Ak nevisí, rybu odložte, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je čerstvá.

#8. Chlieb

Akokoľvek hrubá je kôrka, čerstvý chlieb je vždy mäkký. V plastových baleniach síce chlieb ostane mäkší dlhšie, no jeho chuť je za pár hodín veľmi zlá. Vyberajte si vždy čerstvé pečivo a nezabúdajte ho stláčať.

#9. Mrkva

Berte zásadne menšie kúsky, nie výrazne oranžovej farby, bez škvŕn a hlavne menšieho vzrastu.

#10. Paprika

Ak sú v paprike dve alebo tri sekcie a má menej zrniečok, bude nahorkastá. Ak je od stopky oddelená na štyri sekcie a zrniečka sú vedľa seba hustejšie, potom bude sladká.

#11. Zelená cibuľka

Hranica medzi bielou a zelenou časťou zelenej cibuľky vám veľa napovie. Ak je farba výrazne odlišná, cibuľka bude čerstvá. Ak línia z bielej do zelenej prechádza postupne, potom môže ísť o menej čerstvý produkt.

#12. Želatína

Nie je žiadnym tajomstvom, že želatína je produktom varenia kože, šliach, väzív a chrupaviek či kostí ošípaných. Ak takýto produkt používať nechcete, zvoľte radšej agar-agar. Ide o prírodný vegánsky produkt, ktorý udržuje produkty tuhé aj pri izbovej teplote.