#Zaujímavosti 11 vecí, ktoré denne používate a nemáte ani šajnu, na čo vlastne...

11 vecí, ktoré denne používate a nemáte ani šajnu, na čo vlastne sú

86392
0

Tieto veci vídame skoro každý deň, ale nikdy nám nenapadlo, načo by tak asi mohli slúžiť.

Našli sme 11 takýchto nenápadných maličkostí, ktorými sme dennodenne obklopovaní.

#1. Prečo je pri merači paliva šípka

Výrobcovia áut pridali túto malú šípku kvôli vodičom, aby vedeli na ktorej strane majú palivovú nádrž, bez toho aby sa pozreli von a aby vedeli, na ktorú stranu sa na čerpacej stanici postaviť. Zíde sa to napr. pri kúpe nového auta, alebo pri požičaní kamarátovho. Túto vychytávku nájdete skôr na novších typoch áut.

#2. Načo slúžia nity na džínsových vreckách

Džínsy boli pôvodne navrhnuté ako trvácne pracovné oblečenie pre baníkov a zlatokopov. Časom však zistili, že vrecká nemôžu udržať váhu nástrojov a vykopaných zlatých nugetov a vytrhávajú sa. Na prevenciu tohto problému slúžili práve tieto nity.

#3. Prečo majú zošívačky nákovku

V normálnom stave zošívačka spája papiere sponkami dovnútra. Ak otočíte spodnú nákovku o 180 stupňov, sponky sa ohnú opačným smerom, čím sa uľahčí ich vyberanie bez poranenia prstov.

#4. Načo môžeme potrebovať dierku a vrúbkovanie na konci vysúvacieho metra

Dierka je určená na zachytenie na klinec alebo skrutku, čo uľahčí meranie.

Vrúbkovaný koniec pomôže pri označovaní, ak nemáte práve ceruzku po ruke.

#5. Prečo je na spodku niektorých visiacich zámkov dierka

Visiaci zámok sa vo všeobecnosti používa skôr vonku a táto dierka slúži na odvádzanie vody, ktorá sa dostane do zámky počas dažďa. Zámok by mohol inak zhrdzavieť. Je však vhodná aj na prípadné naolejovanie zámky.

#6. Ako zistiť, či je tvoj telefón zvnútra mokrý

Veľa batérií má v sebe zabudovaný špeciálny ukazovateľ vlhkosti, ktorý vyzerá ako malý štvorček alebo kruh a mení farbu z bledej do červenej, v závislosti od stupňa vlhkosti.

Telefóny od Apple majú svoj ukazovateľ vlhkosti v slote SIM karty. Ak ho chcete vidieť, musíte použiť buď zväčšovacie sklo alebo pozrieť sa na slot oproti svetlu.

#7. Prečo sú na klávesách F a J malé hrbolčeky

Sú veľmi užitočné, ak píšete všetkými desiatimi prstami. Tieto tzv. hmatové značky slúžia na rýchle zorientovanie sa na klávesnici a určujú začiatočnú polohu rúk.

#8. Ako správne odlepovať samolepiace papierky z bločku

Ak ich odlepíte zospodu, okraj papierika sa zvinie a papierik sa časom sám odlepí.

Namiesto toho skúste papierik odlepiť pozdĺž lepiacej časti.

#9. Načo potrebujete tento otvor v iPhone

Dierka na zadnej strane Iphonu, medzi fotoobjektívom a bleskom, je druhý mikrofón. Slúži na redukovanie okolitého hluku, čím robí tvoj hovor zrozumiteľnejším.

#10. Prečo je na niektorom lise na cesnak kolík a dierka

Jednoducho preto, že to nie je len lis na cesnak, ale slúži to aj na vykosťovanie čerešní. Vložte čerešňu do dierky a stlačením lisu vám kolík vytlačí kôstku z čerešne.

#11. Načo slúži priehlbina na spodku vínovej fľaše

Táto priehlbina sa odborne nazýva zápichové dno a dôvodov na jej existenciu je niekoľko:

– pri ručnej alebo strojovej výrobe je spodná časť fľaše silnejšia a preto sa musí dno zatlačiť smerom dovnútra fľaše, keďže má tendenciu sa vraciať späť, aby fľaša mohla stáť na rovnej ploche

– pokiaľ dochádza k fermentácií vo fľaši, vínne sedimenty sa kumulujú okolo tohto dna a znižujú riziko vyplavenia sedimentov do pohárov.

– v prípade sektu, t.j. šumivého vína, táto priehlbina zvyšuje pevnosť fľaše voči tlaku, ktorý vzniká pri uvoľňovaní veľkého množstva CO2.