#Zdravie 10 nebezpečných typov bolestí hlavy, ktoré by ste určite nemali ignorovať

10 nebezpečných typov bolestí hlavy, ktoré by ste určite nemali ignorovať

13079
0

Približne 12 miliónom pacientom ročne je nesprávne diagnostikovaná príčina bolesti hlavy. To je dosť veľké číslo, nemyslíte? Je veľký rozdiel, keď vás hlava bolí z vyčerpanosti či stresu, alebo trpíte chronickými bolesťami.

Niekedy v dôsledku bolesti hlavy môžete byť dokonca v ohrození života. Našťastie skupina lekárov prišla s popisom bolestí, ktoré by vám mohli pomôcť identifikovať práve tú vašu.

Poznáme mnoho typov bolesti hlavy

Tupá bolesť sa často objavuje práve v čelnej časti hlavy. Niektoré bolesti však môžu byť veľmi nebezpečné. Môžu vznikať v dôsledku krvácania do mozgu alebo dokonca nádoru.

#1. Úder hromu

Je to náhly nástup bolesti a najhorších je práve prvých 60 sekúnd. Neznesiteľná bolesť, ktorá by mohla byť práve známkou krvácania do mozgu.

#2. Bolesť vyvolaná športom

Môže naznačovať mozgovú aneuryzmiu, teda akési vydutie mozgových ciev, alebo dokonca nádor.

#3. Bolesť s rozmazaným videním

Často býva prvým znamením mozgovej príhody a je sprevádzaná zmätenosťou a poruchou reči.

#4. Najhoršia bolesť vôbec

Objavuje sa vtedy, ak je bolesť častým javom. Je to veľmi nepríjemné a určite by ste mali zájsť k lekárovi.

#5. Po 50- tke

Tieto bolesti môžu byť tiež nebezpečné a môžu naznačovať, že vo veľkých tepnách mozgu došlo k nejakým zmenám.

#6. Po úraze hlavy

Veľmi častý jav. Každý mozog po úraze hlavy reaguje inak. Ani pri otrase mozgu nie sú bolesti výnimkou. Inými príznakmi sú tiež zmätenosť a závraty, v najhoršom prípade strata pamäti.

#7. Cefalalgia

To je prípad, keď bolesť cítite najskôr v okolí jedného oka a následne aj v celej hlave. Často je táto bolesť sprevádzaná nevoľnosťami a zvracaním. Môže sa objavovať ako následok mozgovej aneuryzmy, alebo pri podráždení orgánov hlavy.

#8. Meningitída

Tuhnutie šije, horúčky, nevoľnosť a bolesti hlavy, aj to sú klasické príznaky zápalu mozgových blán – meningitídy.

#9. Po 24 hodinách peklo

Ak sa vám bolesť zhoršuje a po celom dni je už neznesiteľná, vyhľadajte pohotovosť, môže to byť príznak mŕtvice.

#10. Nezvyčajná bolesť

Ak ste napríklad prekonali rakovinu a objaví sa u vás nečakaná, nezvyčajná bolesť, môže to byť znamením, že trpíte nádorovým ochorením mozgu.

Samozrejme, tieto typy bolestí a ich príznaky nemusia hneď znamenať to najhoršie. Pokiaľ občas takou bolesťou trpíte, neznamená to hneď, že máte nádor alebo mozgovú príhodu.

Netreba však bolesti podceňovať a určite je dobré vyhľadať lekársku pomoc. Každý deň sa stretávame s prípadmi, v ktorých už bolo neskoro, preto prevencia nie je nikdy na škodu.